
Nu har vi fått in en ny sändning av antikviteter och inredning såsom lyktor, krukor,trädgårdsdekorationer, kort och handgjorda tvålar mm
Nya smycken från Miss Dee halsband, armband och örhängen.
Mors Dag 25/5 har vi öppet kl 12.00-17.00
Välkommen!

Butiken ligger i den gamla drängstugan på gården och öppnade i december 2007 och har efterhand blivit en välbesökt butik av såväl ortsbor som mer långväga besökare. Stilen är präglad av franskt lantliv,antikviteter och annorlunda presenter, kort, tvålar, böcker mm
Flera delar ur sortimentet kommer från Danmark. Detta för att skapa en lite udda butik med möbler och ting som inte finns på så många ställen.
Vi har även en liten dansk kollektion dam och herrkläder och utvalda smycken.
Butiken ligger i gammaldags trädgårdsmiljö. För barnen finns det möjlighet att titta på gårdens djur som är kaniner och höns av sorten Brahma.
Välkommen till en harmonisk miljö ute på landet.
Välkommen till Butik Drängstugan i Norra Bossgården Horn
En livsnjutnings butik belägen i byn Horn mellan Skövde och Mariestad Vi finns inrymda i drängstugan, magasinet och även numera i vår nyöppnade del ladugården och ladan som vi har fyllt med antikt och kuriosa.
Här finner man en härlig blandning av saker från Frankrike,Sverige och Danmark allt handplockas av oss som äger och arbetar i butiken.
Vi är inspirerade av vintage, rustikt och den nostalgiska stilen, men även med inslag av brukskonst. Detta blandar vi med antikt och äldre möbler med den rätta patina.
Det viktigaste av allt är att vi själva tycker om det vi säljer!
Vi säljer även växter och blommor efter årstiderna. Butiken är i ständig förvandling eftersom sortimentet ófta byts ut med vackra ting.
Vi startade butiken 2005 så den är väl inarbetad och den ständiga förvandlingen utav butiken gör den till en spännande plats för både kunder och av oss som arbetar här.
Välkomna!
Fam Bergh